İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

Sadece Bedenleri Değil, Kalpleri de İyileştireceksiniz

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi 2020-2021 Akademik yılı “Beyaz Önlük Giydirme” töreni İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda yapıldı. Geçtiğimiz yıl COVİD-19 pandemisi nedeniyle yapılamadığı için bu yıl planlanan genç hekimlerin beyaz önlük mutluluğuna aileleri başta olmak üzere öğretim üyeleri de ortak oldu.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Esad Topal’ın ev sahipliğinde yapılan törene, Rektör Vekili Prof. Dr. Turan Gökçe, İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Gürbüz, İKÇÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Koyu, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Yasin Bulduklu, Genel Sekreter Nurettin Memur, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Mustafa Agâh Tekindal, Dr. Öğr. Üyesi Serkan Bilgin ile çok sayıda akademisyen katıldı.

Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Turan Gökçe, özellikle yaklaşık iki yıldır dünyayı kasıp kavuran salgın şartlarında, önemli olduğu kadar zor, ancak kutsal hekimlik mesleğini tercih ettikleri için gençlere takdirlerini iletti.

Medeniyet Dünyamızdan İlham Aldığınızı Biliyoruz

Bu başarılı süreçte ailelerinin destek ve emeklerinin de unutulmaması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Gökçe, “Tercihinizde insanı merkeze alan, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen, Kanuni’nin beyitinde de vurgulandığı gibi insan ve toplum için “devlet” ve “sıhhat”i aynı mesabede gören tarihi kültür ve medeniyet dünyamızdan ilham aldığınızı tahmin ediyorum. 'Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça kendinde daha büyük bir kuvvet kaynağı bulacaktır' diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sizlere olan inancıyla siz genç hekim adayları Türk tababet tarihinde yer etmiş Hekim Hacı Paşa gibi, zamanının büyük hekimlerini tanıdıkça kendinize bir başka şekilde güven duyacaksınız” dedi.

Tıbbiye Milletinin En Zor Zamanlarında Yanındaydı

Prof. Dr. Turan Gökçe, Mülkiye, Harbiye ve Tıbbiye mensuplarının aldıkları modern eğitimle hem mesleklerini dünyanın gelişmiş memleketlerinin standartlarına uygun bir biçimde icra ettiklerini; hem de en zor zamanlarda milletinin yanında yer aldığına dikkat çekti.  Prof. Dr. Gökçe, “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş süreci, sadece yaygın sağlık problemleri ve hiç eksik olmayan salgın hastalıklarla mücadele eden fedakâr hekimler değil aynı zamanda savaş ve barış ortamlarında kritik görevler üstlenmiştir. Tarihimiz topyekün cepheye giden hiç biri dönmediği için birkaç dönem mezun veremeyen tıbbiyeli, önemli bir kısmı şehit ya da gazi unvanını almış kahraman hekimlerle doludur” diye konuştu.

Türkiye’nin İhtiyacı Olan Genç Hekimlerimiz Olacaksınız

Bu bilinçle  6 yıl sonra edindiği bilgi, beceri ve donanım yanında insani ve ahlaki değerlere bağlı Türkiye’nin ihtiyacı olan genç hekimler olacaklarına inandıklaını kaydeden Prof. Dr. Turan Gökçe, Ülkemizde her geçen gün biraz daha sorunlu hale gelen “sağlıkta iletişim” konusuna önem veren, arz edilen seçmeli derslerle sizlerin iyi bir hekim olmakla birlikte, ülke sorunlarına da ilgi duyan ve çözüm üreten entelektüel kabiliyet ve kapasitesi gelişmiş birer aydın olmanızı teşvik eden bir fakülteniz/üniversiteniz var.Bu bilinçte tıbbiyeliler ve müstakbel genç hekimler olarak, gerektiğinde sizlerin de sorumluluktan ve fedakârlıktan kaçınmayacağınıza eminim.” dedi.

Eğitim Kalitemiz Tescilli

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Esad Topal ise İKÇÜ’lü genç meslektaşlarının beyaz önlük mutluluğuna ortak olmaktan duyduğu memnuniyeti paylaşarak tıp fakültesi olarak sundukları eğitim kalitesinin tescilli olduğunu vurguladı. Genç ve seçkin öğretim üyesi kadrosuna sahip fakültemiz, Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneğince ülkemizdeki az sayıdaki köklü tıp fakültelerine verilen bu belge ile kalitesini tescillemiştir. İKÇÜ alınan bu belge ile Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile afiliasyon yapılarak kurulan Tıp fakülteleri içerisinde akreditasyon belgesi alan ilk Tıp Fakültesidir. Bundan sonra hepinize düşen en önemli görevin tıp eğitimindeki uluslararası bilimsel gelişmeleri takip etmek kendinizi hayat boyu geliştirmek olduğuna inancım tamdır” şeklinde konuştu.

Sadece Bedenleri Değil, Kalpleri de İyileştireceksiniz

İKÇÜ’lü hekimlerin mesleğin üniforması olarak kabul edilen beyaz önlükleri hayatları boyunca başarıyla taşıyacaklarından emin olduklarını vurgulayan Dekan Prof. Dr Topal, “Öğrencilerimiz boyunlarında steteskopları ve sırtlarındaki bu beyaz önlükle hekimliğe ilk adımı atmış oluyorlar.  Bugün giyeceğimiz ve ömrümüzün sonuna kadar gururla taşımanın hayalini kurduğumuz beyaz önlüğümüzün temsil ettiği vicdani, ahlaki, insani değerlerine, bu kutsal mesleğin ahlaki ve etik değerlerine tüm gücünüz, isteğiniz ve azminizle sahip çıkacağınızı biliyoruz. Mesleğimizin kaçıncı yılında olursanız olun hekimlik sanatını öğreten hocalarınıza ömür boyu saygı ve sevginizi göstermeyi sakın ihmal etmeyiniz. Hayatınızın merkezinde olacak hastalarınızın sadece bedenlerini değil, kalplerini de iyileştireceksiniz. Hastanın tedavi sürecinde onlarla sadece tedavi maksatlı temasın yetmediğini, mutlak göz teması ve gönül teması kurmanız gerektiğinin bilinciyle bu kutsal meslekteki yolunuz bahtınız açık olsun”dedi.

Genç hekimlerin önlüklerini törene katılan protokol giydirirken; Dekan Prof. Dr. Fatih Esat Topal ile Tıbbiyeli Andını okuyan genç tıbbiyeliler, hekimliğe adım attı.

Menüyü Kapat