İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İKÇÜ’lü Gençlerin TÜBİTAK Başarısı

 ‘TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı’ kapsamında 2021/1. Dönemi için İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan 41 proje başvurusundan 37’si kabul edilerek büyük bir başarıya imza atıldı.

Başvuru başarı sıralamasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi öğrencileri, İzmir’de birinci, başvuru yapan 136 üniversite arasında da desteklenen proje sayısı ile beşinci sırada yer aldı. Projesi başarılı bulunan öğrencileri ağırlayan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, yaşadıkları gururu öğrencilerle paylaşarak; hepsini ayrı ayrı tebrik etti.

İzmir’de Birinci Sırada Yer Aldık              

Yakalanan başarıyla ilgili bilgi veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Kaya, TÜBİTAK’ın teknolojik dönüşümün sağlanması ve değer zincirinde istenilen seviyelere ulaşılması için alanlarında başarılı öğrencileri desteklemeye devam ettiğini kaydetti. Bu kapsamda üniversite-sanayi iş birliğini geliştirmek ve yeni teknolojilere öğrencilerin erişimini sağlamak amacıyla çağrıya çıkılan TÜBİTAK 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı’ndan destek alan proje rakamı ile İzmir’de ilk sırada yer aldıklarını belirten Prof. Dr. Kaya, “2021 yılı 1. döneminde 10 tane proje başvurusundan 9 proje kabul edildi. Bu sonuçla üniversitemiz İzmir’de 1. sırada yer almaktadır.” dedi. Ayrıca başvuru yapan 55 üniversite arasında da desteklenen proje sayısı ile 3.sırada yer aldıklarını kaydeden Prof. Dr. Kaya,  2021 yılı 2. döneminde ise 5 tane proje başvurusu yapılmış ve 3 tane proje kabul edilmiştir. Bu sonuçla da üniversitemiz İzmir’de 2. sırada yer almaktadır. Ayrıca başvuru yapan 40 üniversite arasında da desteklenen proje sayısı ile 5.sırada yer almıştır. 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayine Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında üniversitemiz mühendislik fakültesi öğrencilerinin 2021 yılın için toplam 12 tane sanayine yönelik araştırma projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır.” diye konuştu.

Dünya Mühendislik Bilimleri Açısından Oldukça Değerlisiniz

“Öğrenci odaklı” eğitim-öğretim anlayışıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerinin altını çizen İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, İKÇÜ’lü gençlerin yakaladıkları başarının sadece kendileri için değil Türkiye için de oldukça değerli olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Köse, “ Adımızı duyurdunuz, üniversitemizi başarıyla temsil ettiniz. Yaptığınız çalışmaların sadece bizim açımızdan değil ülkemiz ve dünya mühendislik bilimleri açısından oldukça değerli olduğunu düşünüyorum. Dünyada bir yer edinmek istiyorsak bunun genç neslin modern dünyanın gittiği yöndeki teknolojiyi çok iyi kullanarak; aynı zamanda katkılar yaparak ve bu arada ülkemizi de yerli üretimle donatarak olabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Genç beyinlerin Türkiye’nin sermayesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Köse,   gençlerin dünya bilimi açısından da değerli olduklarını kaydetti.

Türkiye’deki Üniversiteler Sıralamasında Beşincilik Büyük Başarı

Prof. Dr. Köse, “Türkiye’deki üniversiteler sıralamasında beşincilik gibi bir dereceyi elde etmek büyük bir başarı diye düşünüyorum. Ege Bölgesindeki üniversiteler içerisinde de birinci olmak ayrıca değerli. O yüzden sizi tebrik ediyoruz. Üniversitemiz adına bilim adına ve hocalarımız adına sizleri yetiştiren ailelilerinize, öğretmenlerinize, üniversiteye geldikten sonraki süreçteki öğretim üyelerimize teşekkür ediyorum. Bu yolda daha güçlü bir şekilde devam edeceğinize inanıyor ve her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz” diye konuştu.

İlgili Resimler


Menüyü Kapat