İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İKÇÜ’de Bilim, Şölene Dönüştü

 İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinde “Green Night” (Yeşil Gece) isimli Ufuk 2020 Avrupa Araştırmacılar Gecesi kapsamında çok sayıda bilimsel etkinlik, ilkokul, ortaokul ve lise öürencilerinin katılımıyla yapıldı.  

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak olarak yer aldığı proje, Avrupa’nın tüm şehirlerinde ve İzmir’de eşzamanlı olarak başladı. Bilim şenliğine dönen projede gençler, İKÇÜ Kampüsü araştırma geliştirme laboratuvarlarında geliştirilen bilimsel projeleri yakından gördü ve uygulayarak öğrendi.

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Türkiye’de sadece İzmir’de yapılan projenin açılış törenine Rektör Prof. Dr. Saffet Köse ev sahipliği yaptı. Törene, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, İzmir Ticaret İl Müdürü Şahin Ersü, Çiğli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Kaya, Turan Gökçe, Rektör Danışmanı ve Kurumsal İletişim Koordinatörü Doç. Dr. Yasin Bulduklu, Genel Sekreter Nurettin Memur, dekanlar ile çok sayıda öğrenci, eğitimci ve konuk katıldı. Projenin İKÇÜ etkinlikleri koordinatörü İİBF İşletme Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emin Bakay, bilimin gençlere sevdirilmesi amacıyla yola çıkılan projenin ilköğretim ve ortaöğretimdeki çocukların da yer almasıyla bilim şölenine dönüştüğünü söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Bakay, “Projenin amacı, gençlerin bilim insanı olma yolunda teşvik edilmesi özetle halkın bilimle buluşması ve bilim insanlarının halk için bilim yapmaya özendirilmesidir. Avrupa’nın tüm şehirlerinde eşzamanlı başlayan bilim şöleninde İKÇÜ olarak yer almaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Tüm Sorunlar Bilim, Bilgi ve Akılla Çözülür

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, İKÇÜ ile Kuzey İzmir Teknoloji Merkezi (TEKMER) projesi gibi önemli projelerde iş birliği yaptıklarını, bilimsel projelere yerel yönetim olarak katkı sunmaktan mutlu olduklarını kaydetti. Başkan Dr. Tugay, “Bir bilim yuvasında halkla ve öğrencilerle bilimin buluşmasının ne kadar değerli olduğunun farkındayız.  Gelecek nesillerin bilimsel çalışmalarla erken dönemlerde tanışmasını oldukça önemsiyoruz. Dünyada yaşanan tüm sorunların bilim, bilgi ve akılla çözüleceğinin farkındayız. Sonu bilime ulaşan tüm kamu kuruluşlarının, eğitim kurumlarının sonuna kadar desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. İKÇÜ ile birçok defa projeler vesilesiyle bir araya gelerek önemli çalışmaların başlangıcını yaptık. Şehrimize ve ülkemizin bilim altyapısına yerel yönetimler olarak katkı sağlamaktan oldukça mutluyuz. Bugün İKÇÜ’ye misafir olan çocuklarımızın bilim insanı olması teşvikinde bizim de katkımızın olması memnuniyet verici” dedi.

İKÇÜ İlçemiz İçin Oldukça Önemli Bir Değer

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ise kendisinin de öğrencisi olduğu İKÇÜ’de yapılan bilim şöleninde, belediye olarak yer almalarının oldukça anlamlı olduğunu belirtti. Başkan Gümrükçü, “Okuduğum üniversiteye bir belediye başkanı olarak katkı sunmak benim için de farklı bir duygu. Çiğli’de yer alan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, ilçemiz için oldukça önemli bir değer ve her anlamda bölgemize katkı sağlamaktadır. Bizler de bu değerin her zaman farkındayız. Belediye ve üniversite olarak birçok projeyi iş birliği içinde sürdürüyoruz. Bu projenin bir ayağının Çiğli’de olmasından son derece mutluyum. Geleceğimiz olan gençlerimizin ülkemizin yarınlarına ışık tutacak bilim insanları olması yolunda yapılan bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 “Mızrak Çuvala Sığmıyor”

Rektör Prof. Dr. Saffet Köse ise İKÇÜ olarak ev sahipliği yaptıkları bu projenin tüm dünyada tabiata, kaynaklara, sürdürülebilirliğe, yeşil teknoloji ve bilime katkı sunacağına yürekten inandığını ifade etti. Prof. Dr. Köse, gençlerin yüksek bir motivasyona sahip olması için bu faaliyetlerin önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Köse, “ Green Night aslında bize sunulan imkânları kullanırken kaynakların korunması gerektiğini, hiç bitmeyeceğini sandığımız kaynakların aslında tükenebilir olduğunu, gelecek nesillere ya da bilim insanı adaylarına genç yaşta öğretmeyi hedefliyor. Gelinen noktada aşırı tüketim yoluyla tabiatın dengesinin ne denli bozulduğu düşünüldüğünde mücadelenin küresel olarak verilmesi gerektiğine yönelik tüm dünyada hayata geçirilen bir projeden söz ediyoruz. Artık “mızrak çuvala sığmıyor” ve tüm dünya aynı anda bu durumlara yönelik bir önlem almak zorunluluğuyla karşı karşıya. Dünyanın küresel olduğunu her paragrafta ifade eden akademi, bu tür bilim etkinlikleriyle hem bilimi geliştirelim hem de tabiatı koruyalım demek istiyor. Bunun için biraz geç kalmış olsak da bugün bile geri dönüşüm için bir ümit olduğunun altını çizmek isterim.  Bu dünyanın bize bir emanet olduğunu ve bizden sonrasında daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak zorunda olduğumuzu fark etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Tabiata Açılan Savaşn Sonuçlarını Çocuklarımız Yaşayacak…

“İçinde “yeşil” geçen; tabiatı korumayı amaçlayan bu girişimlere el birliğiyle destek vermek, birlikte el ele mücadele etmek zorundayız.”  diye konuşan İKÇÜ Rektörü Köse, “Biz akademi olarak bu bilinci oluşturmakta elbette ilk sorumluyuz. Ama tek başına bir sektörün ya da kesimin mücadelesi ile bu sorunun çözümü imkânsız. Tüm sektörlerde bu farkındalığa ihtiyaç var. Tabiat ile mücadele etmek yoluyla yürütülen her bir faaliyetin ya da teknolojinin sonucunun nasıl yıkıcı olduğunu yakın zamanda yaşanan örneklerde gördük. COVID-19’dan tutun da, sel felaketine, müsilaja, depremlere, toprak kaymalarına ve daha birçok örneğe ilişkin gelişmeler, tabiata açılan savaş değil midir? Yaşanılabilir bir çevre ya da tabiatın dengesi olmadan teknolojinin bir işe yaramadığını sanırım en iyi son bir buçuk yılda gördük. İnsanın akıl sahibi olmasının çevreyi kendi tekeline alması anlamına gelmediğini hatırlatmak isterim. Bu dünyanın bize bir emanet olduğunu ve bizden sonrasında daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak zorunda olduğumuzu fark etmemiz lazım.” dedi.

Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen proje ortakları olan Yaşar Üniversitesi, Ege Üniversitesi İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne şükranlarını suna Rektör Köse, “Çok sayıda projemizde birlikte çalıştığımız Çiğli Belediyemiz ile Karşıyaka Belediyemize ve her iki belediye başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Uzunca bir süreden bu yana ciddi biçimde hazırlanarak bu projede gençlere bilimi, çevreyi ve teknolojiyi dengeli kullanmaya yönelik etkinlikleri planlayan ve bugün onlara sabırla aktarmak için hazır bulunan tüm hocalarımıza, haftalardır kampüsümüzü bu önemli etkinlik için hazırlayan emeği geçen tüm personelimize şükranlarımı sunuyorum. İzmir içi ve şehir dışından kampüsümüze gelen eğitimi camiamızın kıymetli temsilcilerine ve tüm çocuklarımıza hoş geldiniz diyor, Etkinliğin amaçlanan çıktılara katkı yapmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Araştırmacılar Gecesi Etkinliği (European Researcher’s Night) Programı Nedir?

 

Program kapsamında, Avrupa Birliği ve Asosiye ülkelerin tamamında her yıl Eylül ayının son cuma günü araştırmacılarla toplumdaki diğer bireyleri bir araya getirebilecek ve gençleri bilime teşvik edecek tek günlük bir etkinliğin düzenlenmesi hedeflenmektedir. Gençlerin araştırmacılık mesleğine özendirilmesi, toplumda araştırmacılara karşı var olan önyargının kırılması ve araştırmacıların “içimizden biri” olarak tanıtılması hedefiyle oluşturulacak etkinliğin amacı, kapsamı ve beklenen etkisi başvuru yapacak kurumların hazırladıkları proje önerisi içinde belirtilmektedir. Özellikle gençler arasında, araştırma kariyerlerine ilgiyi teşvik etmek için Avrupa çapında düzenlenen bu etkinlik boyunca kamuya açık ve halka yönelik olarak faaliyetler düzenlenir. Bu faaliyetler uygulamalı deneyler, bilimsel gösteriler, tartışma oturumları, yarışmalar, konserler gibi çeşitli biçimlerde olabilmektedir.

 

İlgili Resimler


Menüyü Kapat