İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İKÇÜ'de Profesörler, Beratlarını Aldılar

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğünce ilk kez gerçekleştirilen bir organizasyonla, kuruluşundan bu yana profesörlük kadrosunda yer alan ve profesör kadrosuna İKÇÜ’ de atanarak bilimsel hayatına devam eden tüm akademisyenler için ‘Profesörlük Berat Takdim Töreni' düzenlendi

COVID-19 pandemisi koşullarına uygun olarak Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda yapılan törenin ev sahipliğini Rektör Prof. Dr. Saffet Köse yaptı. Törende İKÇÜ kadrosunda bulunan toplam 176 akademisyen profesörlük cübbesi giydi. Etkinliğin açılışında kısa bir selamlama konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, “Rütbelerin en yücesi ilim rütbesidir. İlim rütbesinin de en tepesinde profesörlük yer alır.” diyerek; akademik yükselişini profesörlükle taçlandıran tüm öğretim üyeleri için bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti paylaştı. Profesörlüğe yükselmek için yapılan özverili çalışmaların altını çizen Prof. Dr. Köse, “Bildiğiniz gibi bazı hocalarımız üniversitemize bu unvana sahip olarak gelmişti. Pek çok hocamız da üniversitemizde profesör oldu. Biz burada almış olsun ya da olmasın tüm profesör hocalarımıza üniversitemizin adının yer aldığı bir beratı vermenin daha doğru olacağını uzun süre önce düşünmüştük ve bu töreni aslında daha önceki yıllarda planlamıştık. Geçtiğimiz yıl ise pandemi nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. Kısmet bugüneymiş ve geldiğimiz noktada üniversitemizde önemli sayıda profesörün burada olmasından büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim.” diye konuştu. 

Akademik kadroda yer alan tüm akademisyenlerin İKÇÜ’yü Türkiye’de ve dünyada saygın üniversiteler arasında daha üst sıralara taşımak için var gücüyle çalıştığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Köse, “Pandemi sürecinde gösterdiğiniz çabalar için her birinize en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Bu süreçte eğitim ve öğretimi sizlerin katkıları ve özverisiyle en başarılı yöneten üniversite olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sistemi öyle etkin kullandınız ki diğer üniversiteler planlama aşamasını bile geçememişken bir hafta içinde uzaktan eğitime adapte oldunuz. Bu konuda çeşitli kurumlardan tarafımıza çok sayıda tebrik ve takdirin ulaştığını huzurlarınızda açıklamak istiyorum.  2021 yılında yaptığımız değerlendirmeler, senatomuzun öngörüsü ve yönetimimizin kararlılığıyla hiçbir üniversite karar verememişken 25 Ağustos 2020 tarihinde takvimimizi ve eğitim sistemimizi kamuoyuna açıkladık. Bu kararların etkililiğinde ve uygulamanın başarısında tüm akademik kadromuzun yetkinliği olduğunun altını çizmek isterim. ” dedi. 

Rektör Prof. Dr. Köse, kurucu Rektör Prof. Dr. Galip Akhan’dan sonra kurumsallığın sağlanması, kurumsal kültürün doğru oluşturulması adına atılan tüm adımların birlik, beraberlik içinde devam ettirildiğini vurgulayarak; “Aynı beraberlik ruhu ile aynı amaç etrafında birleştiğimizde büyük başarılara ulaşacağımızı biliyorum.” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Köse, “ Her bir hocamızı çok kıymetli görüyorum ve şuna emin olun hiçbir aile üyemizle kişisel bir sorunumuz yok. Biz hep huzur ve barış içinde yönetim anlayışını sergilemeye çalıştık. Hiçbir arkadaşımızın özlük hakkına müdahale etmedik, pazarlık konusu yapmadık. Çünkü birlikte olduğumuzda güçlü olacağımızın farkındayız. Aynı gemide olan bizlerin beraber ve omuz omuza duruşu, güçlü bir üniversite anlamına gelecektir. Her birimizin işini en iyi biçimde yapması, elinin taşın altına koyması ve en önemlisi sürekli üretmesi, arzu ettiğimiz durumdur. Huzur ve barışın hâkim olduğu ortamlar ise etkililiğin ve verimliliğin temel koşuludur. Gerilimin, ötekileştirmenin, küçük hesaplar peşinde koşmanın ve en önemlisi dünü kan davası gibi görmenin kimseye yararının olmadığı açıktır” dedi. 

Hazreti Mevlâna’nın, “Dünle gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım” vecizesini hatırlatan Rektör Köse, tüm akademik birimlerde geçmişten günümüze gelen iklimi dönüştürme çağrısı yaptı. Prof. Dr. Köse,  “Gelin yarından itibaren yeni şeyler söyleyelim. Bu çağrım, sadece yönetimi bağlayıcı çerçevede değil tüm bölümlerimizin kendi içindeki iklimi de dönüştürmeye yönelik bir davettir. Samimi bir çağırıdır; şahsım adına söylüyorum; eğer bir şeyden şikâyetiniz varsa benimle ilgili ya da yönetimle ilgili sorun görüyorsanız gelin birlikte düzeltelim. İçerde samimi olmayan bir yapı varsa bunun emin olun kimseye faydası yok.  Bizler, koyduğumuz hedeflere tüm karşı girişimlere rağmen sizlerin de desteğiyle ve arkamızda hissettiğimiz güçle yürümeye devam edeceğiz. Enerjimizi hep birlikte sinerjiye dönüştürdüğümüzde üstesinden gelemeyeceğimiz konu ya da sorun yok. Üniversitemizin bugüne kadarki yolculuğunda tüm aile üyelerimizin yakın desteğini hep yanımızda hissettik. Bu vesile ile yanımızda olmaya devam eden siz aile üyelerimize en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Profesörlük belgeleri için hepinizi tebrik ediyor, saygıyla selamlıyorum.” şeklinde sözlerini sonlandırdı.  

Törende, hanendeler Muhammed Emin Ayaz, Mustafa İşbilen, sazendeler Ömer Özden, Cem Çırak, Serkan Çelik’in sunduğu müzik dinletisi beğeniyle takip edildi.

Rektör Prof. Dr. Saffet Köse ile Kurucu Rektör Prof. Dr. Galip Akhan birbirlerine profesörlük belgesi takdim ettiler. Tören fakültelerdeki profesörlerin her birine dekanlarının berat takdimi ile sona erdi. 

Menüyü Kapat